48. Turvallisuuspoliittinen ilta 11.11.2025

Uudenmaan Maanpuolustusyhdistyksen 48. Turvallisuuspoliittinen ilta järjestettiin toimintasuunnitelman mukaisesti 11.11.2025 Pasilassa vanhan lääninhallituksen talossa.

Aiheena oli presidentti Trumpin II kauden vaikutukset Transatlanttisten suhteiden kehittymiseen kuluneen vuoden aikana. Tammikuussa järjestetyn 24. Täydennyskurssin aiheena oli arvioida mitä presidentti Trumpin II kausi voi tuoda tullessaan ja nyt vuoden lopun lähestyessä yhdistyksellä oli mahdollisuus saada tilaisuuteen erinomaiset alustajat, jotka kykenivät avaamaan kuluneen vuoden tapahtumia ja vaikutuksia niin poliittisella, kuin sotilaallisellakin tasolla.

Tammikuussa Maria Linden arvioi, että toiseen kauteen lähtiessään presidentti Trump ja hänen esikuntansa on paljon valmistautuneempi ja se piti tämän päiväisten esitysten perusteella hyvin paikkaansa.

Aihe kiinnosti yhdistyksemme jäseniä poikkeuksellisen paljon ja tilaisuuteen ilmoittautui yhdistyksen historian TURPO-iltojen suurin yleisömäärä. Yleisö sai palautteen perusteella aivan erinomaisen kattauksen käsiteltävästä aiheesta. Tätä ei voi pitää yllätyksenä, sillä kun esiintymässä on valtakunnan kärkiosaajat käsiteltävästä aiheesta, voi odotuksetkin asettaa korkealle. Tapahtuman anti vastasi odotuksia ja myös ylitti ne.

48. Turpo-illan alustajat odottamassa tilaisuuden alkua. Yhdistyksen tapahtumat alkavat aina tarkasti ajallaan ja niin myös tälläkin kertaa.

Risto E.J. Penttilä ja Transatlanttisen suhteen kehittyminen Trumpin II kauden aikana

Eversti Petteri Kajanmaa ja Naton & Yhdysvaltojen roolin kehittyminen SHAPE:n näkökulmasta

Uudenmaan Maanpuolustusyhdistyksen osallistujaennätys Turvallisuuspoliittisten iltojen osalta.

Edellinen
Edellinen

Yhdistyksen järjestyksessään kymmenes metsästysjahti 20.11.2025

Seuraava
Seuraava

Olkiluodon ydinvoimalaitosvierailu 20.10.2025